لینک سازی و اهمیت آن

 

لینک سازی و اهمیت آن

اگر شما به تازگی با موضوع لینک سازی آشنا شده اید یا مدت هاست که این کار را انجام می دهید باز هم در این مقاله نکته ی مفیدی برای یادگیری شما وجود خواهد داشت. امروزه عوامل مرتبط با سئو و ساختمان لینک دائما در حال تغییر است و موضوع کیفیت لینک ها تا به حال به این مهمی نبوده است. اگر می خواهید با دیگر سایت ها رقابت کنید و پیشرفت آنلاین داشته باشید, داشتن لینک های با کیفیت لازمه ی اصلی آن است. این مقاله برای این فراهم آمده است تا به شما کمک کند هر چه سریعتر در راه درست قدم بگذارید. آموزش این مسئله نیاز به زمان زیادی دارد اما ما می خواهیم در چندین فصل به صورت مختصر و مفید مباحث را به همراه مثال به شما ارائه کنیم. امیدواریم از این آموزش بهره ی کافی را ببرید!

 

 

تعریف ساخت لینک

ساخت لینک در واقع همان فرایند ایجاد کردن هایپرلینک از دیگر سایت ها به سایت شماست. هایپر لینک ( معمولا به آن لینک نیز گفته می شود ) راهی است که کاربران را به صفحات دیگر اینترنت منتقل می کند. موتورهای جستجو از لینک ها برای خزیدن در وب استفاده می کنند, آن ها لینک های بین وب سایت شما و صفحات شخصی را بررسی می کنند, هم چنین لینک های شما با وب سایت های دیگر را نیز مورد بررسی قرار می دهند. تکنیک های زیادی برای ساخت لینک وجود دارد, با اینکه میزان سختی این تکنیک ها متفاوت است اما متخصصان سئو بر این باورند که ساخت لینک جز سخت ترین کارها می باشد. بسیاری از متخصصان سئو زمان زیادی را صرف این کار می کنند. اگر بتوانید کارتان را در زمینه ی ساخت لینک به خوبی انجام دهید در رقابت با دیگر وب سایت ها جلو خواهید بود و تاثیر آن را در سئوی سایت خود مشاهده خواهید کرد.

 

 

چرا ساخت لینک برای سئو مهم است؟

برای اهمیت درک ساخت لینک, این مهم است که بدانید اساسا لینک چگونه ایجاد می شود, موتور های جستجو چگونه لینک ها را مشاهده می کنند و از این لینک ها چه چیزی برداشت می کنند.

آغاز لینک : به آن تگ anchor نیز گفته می شود. این تگ به افراد و موتورهای جستجو اطلاع می‌دهد موضوع صفحه‌ای که قرار است با کلیک باز شود چیست.

لینک ارجاع محل : به آن “href” گفته می شود که مخفف ” hyperlink referral ” می باشد. متنی که در این قسمت قرار می گیرد آدرس URL لینک را مشخص می کند. دراینجا همیشه آدرس یک صفحه ی اینترنتی را مشاهده نخواهید کرد. در این قسمت آدرس یک عکس یا فایل دانلود نیز می تواند قرار بگیرد. گاهی اوقات ممکن است چیزی به جز آدرس URL را در این قسمت مشاهده کنید که با a # آغاز می شود. اینها لینک های محلی هستند که شما را به قسمتی دیگر از همان صفحه منتقل می کنند.

 

متن قابل مشاهده لینک : این بخش از لینک برای همه ی کاربران قابل مشاهده است و با کلیک کردن روی آن به صفحه ی مشخص شده منتقل می شوند. معمولا این بخش از لینک فرمت خاصی دارد یا به رنگ آبی مشخص شده است و یا زیر آن خط کشیده شده است تا به دیگران بفهماند که یک لینک قابل کلیک می باشد.

 

بسته شدن لینک : این قسمت پایان لینک را به موتور های جستجو می فهماند.

 

لینک ها برای موتور های جستجو چه معنایی دارند؟

 

دو راه اساسی وجود دارد که موتورهای جستجو از لینک استفاده کنند:

 1. برای کشف صفحات وب جدید
 2. برای فهمیدن اینکه یک وب سایت تا چه حد می تواند رتبه ی خوبی در نتایج جستجو کسب کند

 

هنگامی که موتور های جستجو در صفحات وب می خزند, می توانند محتوای صفحات را استخراج کنند و آنها را به ایندکس هایشان اضافه کنند. به این ترتیب می توانند تصمیم بگیرند که آیا محتوای یک سایت برای رتبه بندی از کیفیت مناسبی برخوردار است یا خیر( گوگل ویدئوی کوتاهی در مورد پروسه ی این کار ساخته است ).

هنگامی که این تصیم گیری راجع به محتوای صفحه انجام می شود, موتور های جستجو بیکار نمی مانند, آنها تعداد لینک های خارجی و کیفیت این لینک ها را مورد بررسی قرار می دهند. به طور کلی هر چه وب سایت شما لینک های خارجی قدرتمند بیشتری داشته باشد, رتبه ی بهتری دریافت خواهید کرد.

از اواخر سال 1990 لینک ها به عنوان یک عامل رتبه بندی اصلی سایت شناخته شده اند. یکی از بنیانگذاران گوگل، لری پیج، PageRank را اختراع کرد؛ PageRank در واقع کیفیت محتوای وب سایت را براساس تعداد لینک های قدرتمند آن اندازه گیری می کند. این معیار پس از آن به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی کلی مورد استفاده قرار گرفت و به یک سیگنال قوی تبدیل شد زیرا این روش بسیار خوبی برای تعیین کیفیت یک صفحه ی سایت بود.

 

این کار بسیار موثر بود، زیرا براساس این ایده, تعداد لینک ها به عنوان رای اعتماد وب سایت به شمار می آیند. اگر وب سایتی نتواند لینکی دریافت کند در واقع محتوای آن شایسته نخواهد بود. این تئوری بر این اساس است که وقتی فردی به وب سایت دیگری لینک ایجاد می کند با این کار می گوید که آن وب سایت منبع خوبی به شمار می آید؛ در غیر این صورت به آن وب سایت لینک ایجاد نمی کردند. این مسئله مانند این است که شما هیچوقت دوست خود را به رستوران بد نمی برید.

 

با این حال افراد متخصص سئو به زودی کشف کردند که چگونه می توانند با استفاده از PageRank و کلمات کلیدی رتبه ی سایت خود را دستکاری کنند. گوگل نیز فعالیت شدید خود را برای یافتن وب سایت هایی که در نتایج جستجو دست می برند و رتبه ای کسب می کنند که شایستگی آن را ندارند, کرد.

این امر همچنین باعث شد که Google تعداد تکنیک های ساخت لینک را که قبلا مورد توجه قرار گرفته بود، کاهش دهد. به عنوان مثال یکی از این تکنیک ها ثبت سایت در سایت های دایرکتوری و دریافت لینک از آنهاست. این روشی بود که گوگل قبلا آن را پیشنهاد می کرد اما به علت سو استفاده ی افراد متخصص سئو, از آن صرف نظر کرد و دیگر ارزش زیادی برای اینگونه لینک ها در نظر نمی گیرد.

اخیرا گوگل به طور جدی وب سایت هایی که از این روش برای رتبه بندی سو استفاده می کنند را جریمه می کند. به روز رسانی های دائمی  Penguin گوگل یکی از این مثال هاست. شناخت تکنیک های ساخت لینک و استفاده از دستورالعمل های گوگل موضوع بسیار مهمی است که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

ما الگوی دقیق گوگل برای رتبه بندی سایت را نمی دانیم – این ” راز مخفی ” این شرکت است. با توجه به تحقیقات شرکت Moz در سال 2015 در مورد عوامل موثر رتبه بندی سایت در می یابیم که لینک ها اصلی ترین نقش را به عهده دارند.

 

 

مقیاس ها و عوامل رتبه بندی در گوگل

 1. سطح دامنه، ویژگی های اگنوستیک کلید واژه (تعداد لینک های داده شده به دامنه، کیفیت و درستی لینک های دامنه، رتبه دامنه و…)
 2. ویژگی های لینک سطوح مختلف صفحه (رتبه صفحه، تعداد لینکها، توزیع درست متون لینک شده، کیفیت منابع لینک و …)
 3. ویژگی های محتوا (محتوا مورد استفاده، موضوع مورد استفاده ريال مقدار محتوا و …)
 4. سطح صفحه و ویژگی آگنوستیک کلید واژه (طول محتوا، خوانایی، محنصر به فرد بود، سرعت لود شدن و …)
 5. ویژگی تجاری سطح دامنه ( استفاده از نام تجاری در دامنه، اشاره به نام تجاری در بخش اخبار/رسانه ها /مطبوعات/انجمن ها و …)
 6. کاربر،موارد مورد استفاده و ترافیک دیتا (ترافیک سایت،مرورگر و ابزارهای مور داستفاده و …)
 7. شبکه های اجتماعی ( فیش بوک، گوگل+ و …)
 8. میزان استفاده از کلمات کلیدی (تطابق دامنه با کلمه کلیدی، …)
 9. سطح دامنه، ویژگی آگنوستیک کلید واژه (طول نام دامنه، فرمت، مدت زمان پاسخ دامنه با HTTP و …)

به طور کلی پذیرفته شده است که اگر همه عوامل با یکدیگر برابر باشند، حجم و کیفیت لینک ها تفاوت بین رتبه بندی را ایجاد می کنند. گفته می شود که با حرکات اخیر گوگل و به روز رسانی های Penguin و فشار Google+, تاثیر لینک ها کاهش پیدا کرده است و سیگنال های اجتماعی از جمله توییت ها جایگزین لینک ها شده اند.

در حال حاضر کمی تردید در این مورد وجود دارد که آیا داشتن لینک های بیشتر به رتبه بندی سایت شما کمک می کند یا خیر. اگر به یاد داشته باشید ما چندین بار در مورد کیفیت بالای لینک ها صحبت کردیم و دلیل آن این است : تمرکز روی داشتن لینک های با کیفیت بیشتر شده است زیرا گوگل لینک های بی کیفیت را فیلتر می کند. این اتفاق مستقیما روی سئوی سایت شما تاثیر می گذارد.

 

آنچه شما باید در مورد nofollow بدانید

یک ویژگی وجود دارد که گاهی اوقات می تواند بر لینک ها تاثیر بگذارد و آن ویژگی “nofollow” می باشد. اگر لینک nofollow داشته باشید تفاوتی را احساس نخواهید کرد اما اگر به کد لینک نگاه کنید متوجه تفاوت کمی خواهید شد.

به rel=”nofollow” توجه داشته باشید. این در PageRank گوگل تاثیری نخواهد گذاشت. در واقع گوگل به این لینک اعتماد نمی کند و آن را به حساب نم آورد. بنابراین, این لینک هیچ کمکی به رتبه بندی سایت شما نمی کند.

دلیل اصلی اینکه یک سایت ممکن است از nofollow استفاده کند, این است که آن سایت کنترل کامل روی لینک هایی که به آن اضافه می شود را ندارد. به عبارت دیگر این لینک ها برای سایت شما رای اعتماد به شمار نمی آیند زیرا اعتمادی به خود این لینک ها وجود ندارد. در اینجا چند مثال آورده شده است :

صفحات قابل ویرایش ( مانند ویکی پدیا )

پاسخ های یاهو

کاربران آزادانه می توانند به هر یک از این مکان ها لینک اضافه کنند, و به علت حجم آنها, این عملی نیست که هر کدام از این لینک ها را به تنهایی بررسی کنیم. بنابراین برای جلوگیری از اضافه شدن لینک های اسپم, سایت تصمیم می گیرد ویژگی nofollow را برای همه ی لینک ها فعال سازد.

استفاده ی دیگر از ویژگی nofollow برای تبلیغ کنندگانی است که لینک خریداری شده دارند. به این ترتیب اگر شما بنر تبلیغاتی در یک وب سایت را خریداری کنید که به شما لینک شود, گوگل از ویژگی nofollow برای این لینک استفاده می کند و به خاطر داشتن این لینک PageRank تغییری نخواهد داشت. در این حالت مسئله این است که سایت ها نباید از خرید آگهی هایی که به آنها لینک می شود, سودی ببرند.

 

از لحاظ کاری, شما باید بدانید لینک هایی که ویژگی nofollow دارند به هیچ عنوان مانند لینک های مستقیم شما به افزایش رتبه ی سایت کمک نمی کنند. این بدین معنی نیست که هیچ ارزشی نداشته باشند. افراد معمولی نمی دانند که لینک nofollowed است یا خیر, آنها ممکن است روی لینک کلیک کنند و از سایت شما بازدید کنند. البته هدف از خرید تبلیغات آنلاین نیز همین است. گفته می شود که با هدف ساخت لینک, شما می توانید بیشتر لینک های خود را به لینک های followed تبدیل کنید تا گوگل آنها را جز لینک های با ارزش به شمار بیاورد. آیا به دنبال راهی هستید که بتوانید لینک followed را از لینک های nofollowed تشخیص دهید ؟ شما در هر سایتی می توانید از MozBar استفاده کنید و این کار را انجام دهید.

چگونه ساخت لینک می تواند روی تجارت من تاثیر بگذارد؟

تا جایی که توضیح داده شد, لینک ها برای موتور های جستجو نشانه ی مهمی هستند که با آن رتبه ی یک سایت تخمین زده می شود. بنابراین افزایش لینک های با کیفیت شانس شما را در کسب رتبه ی بالاتر سایت افزایش می دهد.

هر چند ساخت لینک مزایای دیگری نیز دارد که ممکن است شما هنوز متوجه آن نشده باشید.

ایجاد روابط

ساخت لینک معمولا شما را از دیگر وب سایت های مرتبط با تجارتتان جلو می اندازد. به عنوان مثال این پیشی گرفتن ممکن است به خاطر ایجاد محتوای جدید شما باشد. هدف اصلی از این پیشی گرفتن, دریافت لینک است, اما برای شما مزایای بیشتری نیز دارد : پیشرفت در کار و محتوا باعث می شود شما روابط طولانی تری با افراد کلیدی در حرفه ی خود ایجاد کنید و این باعث می شود حرفه ی شما مورد اعتماد زیادی قرار بگیرد. اگر برای لحظه ای ساخت لینک را فراموش کنید متوجه می شوید که این مسئله برای تجارت شما بسیار ارزشمند است.

ارسال ترافیك ارجاعی

ما در مورد تاثیر لینک ها بر رتبه ی سایت صحبت کردیم اما راجع به تاثیر لینک ها بر ترافیک ارجاعی صحبت نکردیم. یک لینک خوب از یک وب سایت پر بازدید می تواند ترافیک سایت شما را به طرز چشم گیری افزایش دهد. اگر این وب سایت پر بازدید با تجارت شما مرتبط باشد, شانس افزایش فروش را نیز به دست خواهید آورد. در این موقعیت ارزش یک لینک تنها از لحاظ سئوی سایت نیست بلکه ارزش یک لینک به مشتریان شما بازمی گردد.

 

شهرت نام تجاری

ساخت یک لینک خوب اعتماد افراد را به سایت شما افزایش می دهد و باعث شهرت تجارت شما می شود. چندین تکنیک ساخت لینک مانند ایجاد محتوا وجود دارد که تخصص شما را به افراد نشان می دهد و باعث شهرت نام تجاری شما می شود. به عنوان مثال, اگر شما در مورد حرفه ی خود محتوایی ایجاد کنید و آن را منتشر کنید, شانس این را خواهید داشت که در تجارت خود به شهرت زیادی دست پیدا کنید. هنگامی که پیشرفت می کنید و سعی می کنید برای محتوای خود لینک ایجاد کنید, شما تخصص خود را در کار نشان می دهید و از دیگران می خواهید که به گسترش این محتوا کمک کنند.

 

 

نکته ی مهم در مورد ایجاد لینک در مقابل ” دریافت لینک”

 

یا اهمیت داشتن صفحات وبی که دیگران به آن لینک می کنند.

قبل از ایجاد لینک, شما باید محتوای ارزشمندی داشته باشید که سایت های دیگر به آن لینک کنند. این معمولا صفحه ی اصلی وب سایت شماست. با این حال شما در اغلب اوقات باید به منابع تخصصی خود مانند پست وبلاگ, ابزار و تحقیق  لینک ایجاد کنید. گاهی اوقات ممکن است قبل از اینکه لینکی ایجاد کنید محتوای با ارزش زیادی در سایت خود داشته باشید و در بعضی مواقع هم ممکن است فقط با هدف ایجاد لینک این محتوا و منابع مهم را ایجاد کنید.

به این ترتیب مفهموم ساخت لینک و ” شایستگی کسب رتبه ی بهتر ” معرفی می شود. همه ی افرادی که می خواهند لینک ایجاد کنند ابتدا باید محتوایی داشته باشند که ارزشمند باشد. پیشرفت کردن و ساخت لینک برای یک محتوای ارزشمند به مراتب از محتوای بی ارزش آسان تر است زیرا مردم محتوایی را که ارزشمند و مفید بدانند با دیگران به اشتراک می گذارند.

 

 

 

 

 

You Might Also Like